sobota, 18 maja, 2024

Twój portal w sieci

Jak zachęcić dziecko do...

Odkryj skuteczne metody zachęcania dzieci do czytania, które sprawdziły się w moim domu! Wprowadź dziecko w świat książek. Sprawdź!

Zajęcia dodatkowe dla dzieci...

Odkryj, jak dobrać najlepsze zajęcia dodatkowe dla Twojego dziecka, rozwijając jego pasje i talenty. Porady dla rodziców!

Jak zachęcić dziecko do...

Odkryj skuteczne metody motywowania dziecka do ćwiczeń logopedycznych, budowania pozytywnego nastawienia i wspierania rozwoju mowy. Sprawdź!

Ile jest oceanów na...

Odkryj, ile jest oceanów na świecie, poznaj ich unikalne cechy i zrozum, dlaczego są tak ważne dla życia na Ziemi i klimatu.
Strona głównaITJak sprawdzić czy...

Jak sprawdzić czy fotoradar zrobił zdjęcie?

Fotoradar to kluczowe narzędzie w systemie monitorowania bezpieczeństwa na drogach, pomagające egzekwować przepisy ruchu drogowego dzięki precyzyjnemu pomiarowi prędkości pojazdów. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości urządzenie dokumentuje wykroczenie, co ma na celu odstraszenie kierowców od nadmiernej prędkości i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W tym wpisie przyjrzymy się, jak działa fotoradar, jak sprawdzić, czy zrobił nam zdjęcie, jakie są procedury otrzymywania i opłacania mandatu, oraz w jakich sytuacjach można odmówić przyjęcia mandatu z radaru.

Jak działa fotoradar?

Fotoradar to specjalistyczne urządzenie służące do pomiaru prędkości pojazdów na drogach. Składa się z aparatu fotograficznego, miernika prędkości, a często także z lampy błyskowej. Miernik prędkości wykorzystuje fale mikrofalowe, które są emitowane w kierunku nadjeżdżającego pojazdu. Na podstawie zmiany częstotliwości fali odbitej od pojazdu, urządzenie jest w stanie precyzyjnie obliczyć prędkość, z jaką się porusza. Jeśli prędkość ta przekracza dozwoloną normę, aparat fotograficzny zostaje uruchomiony, a lampa błyskowa zazwyczaj wykonuje zdjęcie tablicy rejestracyjnej pojazdu. Warto wiedzieć, że błąd pomiaru prędkości fotoradarów w Polsce wynosi około 1 km/h do 100 km/h oraz 1% z prędkości powyżej 100 km/h.

Jak sprawdzić czy fotoradar zrobił Ci zdjęcie?

Jeżeli przekroczyłeś dozwoloną prędkość i w momencie przejazdu obok fotoradaru zauważyłeś błysk lampy błyskowej, istnieje duża szansa, że urządzenie zarejestrowało Twoje wykroczenie. W praktyce jednak nie ma możliwości sprawdzenia tego na miejscu. Zdjęcia z fotoradarów są przechowywane na karcie pamięci urządzenia i są regularnie pobierane przez uprawnione służby. Następnie, na podstawie zarejestrowanego obrazu, sprawdzane są dane pojazdu i jego właściciela, a informacja o wykroczeniu jest przekazywana do odpowiednich organów.

Mimo braku możliwości sprawdzenia, czy fotoradar zrobił zdjęcie, można sprawdzić liczbę punktów karnych, które się posiada. Można to zrobić osobiście na komisariacie policji, w systemie CEPiK 2.0 lub za pomocą aplikacji mObywatel.

Ile się czeka na mandat z fotoradaru?

Czas oczekiwania na mandat z fotoradaru może być różny, jednak zazwyczaj mandat przychodzi pocztą w ciągu kilku dni od daty wykroczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, informacja o wykroczeniu drogowym musi zostać doręczona sprawcy nie później niż 180 dni od dnia jego popełnienia. Po tym okresie, roszczenie o zapłatę mandatu ulega przedawnieniu.

Wysokość mandatu z fotoradaru

Wysokość mandatu karnego za przekroczenie prędkości zależy od tego, o ile km/h przekroczono dozwoloną prędkość. W Polsce obowiązują różne stawki, a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Centralnego Biura Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Taryfikator mandatów w 2023 roku

W 2023 roku, mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drogach w Polsce są naliczane w następujący sposób:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł oraz nałożenie 1 punktu karnego.
 • O 11–15 km/h – mandat wynosi 100 zł i wiąże się z nałożeniem 2 punktów karnych.
 • O 16–20 km/h – kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł oraz 3 punktami karnymi.
 • O 21–25 km/h – koszt przekroczenia to 300 zł oraz 5 punktów karnych.
 • O 26–30 km/h – mandat wynosi 400 zł i jest nałożonych 7 punktów karnych.
 • O 31–40 km/h – kara to 800 zł (w przypadku recydywy 1600 zł) oraz 9 punktów karnych.
 • O 41–50 km/h – mandat wynosi 1000 zł, natomiast w przypadku recydywy wzrasta do 2000 zł. Nałożonych jest także 11 punktów karnych.
 • O 51–60 km/h – kierowca musi zapłacić 1500 zł lub w przypadku recydywy 3000 zł. Do jego konta trafi także 13 punktów karnych.
 • O 61–70 km/h – koszt przekroczenia to 2000 zł, a w sytuacji recydywy 4000 zł. Nałożonych jest również 14 punktów karnych.
 • O 71 km/h i więcej – najwyższa kara wynosi 2500 zł, natomiast w przypadku powtórnego przekroczenia prędkości wzrasta do 5000 zł. Kierowca otrzymuje wtedy 15 punktów karnych.

Przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym traktowane jest jako wykroczenie szczególnie niebezpieczne i może skutkować natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Otrzymanie mandatu z fotoradaru nie jest przyjemną sytuacją, ale istnieje kilka kroków, które należy podjąć, aby sprawnie uregulować zobowiązania.

 1. Wskazanie kierującego pojazdem: Po otrzymaniu mandatu za przekroczenie prędkości zrobionego przez fotoradar, musicie wskazać osobę, która w tym czasie kierowała pojazdem. Jeśli tego nie uczynicie, grozi Wam grzywna. Aby to zrobić, należy wypełnić oświadczenie, które jest dostępne na stronie internetowej Centralnego Biura Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).
 2. Wysłanie oświadczenia: Po wypełnieniu oświadczenia, należy wysłać je pocztą na adres wskazany w dokumencie. Można to również zrobić przez internet, po wcześniejszej rejestracji w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta CANARD. Do tego celu można wykorzystać profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
 3. Oczekiwanie na mandat karny: Gdy Wasze oświadczenie dotrze do odpowiedniej jednostki, zostanie nałożony na Was mandat karny, który zostanie Wam przesłany.
 4. Opłacenie mandatu: Na uregulowanie mandatu macie 7 dni. Można to zrobić poprzez internet, na poczcie lub w banku. Ważne jest, aby przy dokonywaniu przelewu podać indywidualny numer rachunku bankowego widoczny na mandacie, aby płatność została prawidłowo zaksięgowana.

Pamiętajcie, że terminowe i prawidłowe dopełnienie wszystkich formalności jest kluczowe, aby uniknąć dodatkowych kosztów i komplikacji.

W jakich sytuacjach można odmówić przyjęcia mandatu z radaru?

Mandat z fotoradaru jest formą odpowiedzialności za wykroczenia drogowe. Jednak w niektórych sytuacjach można odmówić jego przyjęcia.

1. Niewyraźne zdjęcie: Jeżeli zdjęcie wykonane przez fotoradar jest niewyraźne i nie pozwala na jednoznaczną identyfikację kierowcy lub pojazdu, można podważyć wiarygodność dowodu i odmówić przyjęcia mandatu.

2. Wielość pojazdów na zdjęciu: Gdy na zdjęciu znajduje się więcej niż jeden pojazd, a nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich przekroczył dozwoloną prędkość, również istnieje podstawa do odmowy przyjęcia mandatu.

3. Błędy w pomiarze: W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że fotoradar mógł działać nieprawidłowo lub został źle skalibrowany, można zakwestionować wynik pomiaru prędkości.

4. Brak dowodów na kierowanie pojazdem: Właściciel pojazdu ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, jeśli jest pewien, że w momencie popełnienia wykroczenia nie kierował pojazdem. W takim przypadku obowiązkiem organów jest udowodnienie, kto faktycznie prowadził pojazd.

5. Błędy formalne: Jeśli na mandacie znajdują się błędy, takie jak nieprawidłowe dane kierowcy czy pojazdu, również można odmówić jego przyjęcia.

Podsumowanie

Fotoradary są ważnym narzędziem służącym do monitorowania prędkości pojazdów i przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jednak każdy kierowca powinien być świadomy, jak działają te urządzenia i co robić w przypadku otrzymania mandatu. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do sprawdzenia i ewentualnego zakwestionowania mandatu, jeśli uważasz, że został on niesłusznie nałożony. Warto także pamiętać, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest najlepszym sposobem na uniknięcie mandatu i zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu.

Dołącz do naszego newslettera

spot_img

Potrzebujesz reklamy?

Rozpocznij z Nami współpracę

Kontynuuj czytanie

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?

Odkryj skuteczne metody zachęcania dzieci do czytania, które sprawdziły się w moim domu! Wprowadź dziecko w świat książek. Sprawdź!

Zajęcia dodatkowe dla dzieci -jak wybrać najlepsze zajęcia?

Odkryj, jak dobrać najlepsze zajęcia dodatkowe dla Twojego dziecka, rozwijając jego pasje i talenty. Porady dla rodziców!

Jak zachęcić dziecko do ćwiczeń logopedycznych?

Odkryj skuteczne metody motywowania dziecka do ćwiczeń logopedycznych, budowania pozytywnego nastawienia i wspierania rozwoju mowy. Sprawdź!

Śledź nas gdziekolwiek jesteś

Korzystaj z naszej aplikacji mobilnej.