Przed wysłaniem listu warto zastanowić się, jak prawidłowo zaadresować kopertę. Prawidłowy sposób pozwoli naszej przesyłce łatwiej dotrzeć do punktu docelowego. Taka korespondencja nie wyszła jeszcze z mody, ponieważ często wysyłamy sobie nawzajem pocztówki z wakacji lub niewielkie przesyłki. Dowiedz się jak zaadresować koperty, by paczka dotarła do odbiorcy bez przeszkód.
Jak zaadresować list
Przy wysyłce np. zaproszeń na ślub czy widokówki, należy znać dokładny adres osoby, do której ma dojść nasz list. Pracownik Poczty Polskiej również musi go znać, by wprowadzić wszystkie dane do systemu. Adres odbiorcy jest umieszczany zawsze w prawym dolnym rogu koperty. Warto zwrócić uwagę na to jak należy umieścić dane odbiorcy, w tym:
–imię i nazwisko adresata,
–dokładny adres odbiorcy – w tym numer budynku i mieszkania,
–kod pocztowy oraz miejscowość i państwo, jeśli korespondencja jest wysyłana za granicę.
Nazwę kraju należy podać zaraz po kodzie pocztowym oraz miejscowości. Pamiętaj o dokonaniu dodatkowej opłaty pocztowej za wysyłanie listu za granicę.
Oprócz poprawnego adresowania przyda się również wiedza z dobrego wychowania – przed danymi należy umieścić skrót Sz. Pan lub Sz. Pani, który oznacza „Szanowny Pan lub Szanowna Pani„. Taki sam skrót używany jest m.in. do zaproszeń ślubnych. Używa się go także podczas pisania listów.
Z kolei w górnym rogu należy umieścić dane nadawcy, czyli nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania, a także miejscowość, z jakiej wysyłany jest list. Aby zaadresować list w odpowiedni sposób, należy zostawić puste pole w prawym górnym rogu koperty. To tzw. strefa 2, która jest przeznaczona do wypełnienia jej znaczkami i stemplami pocztowymi. Nie wolno jej więc wypisywać. Niektórzy zalecają również umieszczanie tych informacji na tyle koperty – w lewym górnym rogu umieszczamy dane nadawcy, czyli jego adres zamieszkania oraz imię i nazwisko.
Przy niektórych przesyłkach konieczne jest adresowanie listu z dopiskiem. Dotyczy to paczek priorytetowych, ubezpieczonych oraz poleconych. By adresowanie poszło szybko i sprawnie, należy zostawić pusty lewy dolny róg koperty. W przypadku zwykłego listu nie ma takiej konieczności, choć warto jednak zastosować tę zasadę i nie wpisywać nic w tym polu.

Adresowanie koperty A4
List to dokument, niezależnie od tego czy jest nim plik kartek, czy zwykła pocztówka. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie dużych kopert A4, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda nadanie takiego listu.
Najlepszym wyjściem będzie wpisywanie wszystkich informacji, tak by koperta znajdowała się w poziomie. Pole czwarte pozostaje puste, z kolei dolna część powinna być wypełniona danymi adresata.

Wysyłanie listu poleconego
Adresowanie listu poleconego nie różni się od wypisania koperty z dopiskiem „list tradycyjny”, inaczej zwykły. Musimy pamiętać, że na kopercie musi znaleźć się jednak informacja, że przesyłka będzie nadawana priorytetowo i szybciej trafi do adresata jako list pilny. Kopertę trzeba dokładnie zakleić, a później ważne jest odpowiednie wypisanie druku potwierdzającego nadanie. Koniecznie trzeba wypełnić pola nadawca i odbiorca, a tym imię i nazwisko adresata. Wystarczy napisać imię, bez zwrotów grzecznościowych. Źle dokonany wpis może zmusić nas do poprawek.
Jeśli nadal wypisywanie listu jest nadal problematyczne, można sprawdzić w przeglądarce grafikę, która przedstawia jak zaadresować kopertę. To także odpowiedź na pytanie, jak numerowane są strefy na kopertach.